Стават ли градовете по-горещи като резултат от климатизацията?
Направено в последните години изследване показа, че топлината, която генерират климатиците, работещи в градска среда може да повиши външната температура с повече от 2 градуса по Целзий. Това важи с особена сила по време на гореща вълна.
Ето защо, производителите на климатици отделят особено внимание на енергийната ефективност и щадящите природата технологии.
Европа по-често преживява интензивни горещи вълни. Почти всеки дом в урбанизираните територии има климатик или друг тип климатична система. За избор на уред – марка, модел, характеристики се изискват професионални умения.
Осъзнаването, че машината може да загрява вместо да охлажда от изключителна важност.
В европейските държави използването на климатици все по-често се превръща в тема на дискусии.
Можем ли да се доверим на твърдението за покачване на температурата в града?
Според проучване, чиито резултати са публикувани преди 4 години, в това твърдение има истина. То е базирано на сценарий, при който климатиците се използват във всички сгради на град като N по време на топлинна вълна, за да поддържат вътрешна температура от 23 градуса по Целзий.
Оказва се, че температурата ще се повиши според времето на деня и характеристиките на топлинната вълна, най-вече нейната интензивност. Учените установяват, че след „девет дни на топлинна вълна, подобна на тази от 2003 г. във Франция и Испания, системното използване на климатици би увеличило температурата на въздуха в съответното населено място „с до 2,4°C“.
Какво се случва?
Климатиците работят като термопомпи. В режим охлаждане те понижават температурата в помещението и извеждат навън топъл въздух.
Защо се говори непрекъснато за енергийна ефективност на климатичните системи? Защо тази характеристика е основополагаща при избор на подходящ уред?
Климатиците, са най-икономичният начин на отопление и охлаждане, и все пак консумират сериозен процент от потреблението на електроенергия в едно домакинство. Предполагаа се, че консумират около 10% от глобалната електроенергия.
Според проучване от 2014 г., излишната топлина, генерирана от градски климатици, може да увеличи външната температура с 1 до 1,5 градуса по Целзий през нощта.
С нарастването на градовете, поради изменението на климата, се очаква търсенето на климатици също да нарасне. Според доклада на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC) от 2019 г. горещите вълни, които преди са били рядкост, сега са много по-интензивни и се случват почти три пъти по-често.
Употребата на климатици се очаква да се утрои в световен мащаб до 2050 г. През 2019 г. 20% от домакинствата в ЕС притежават такъв уред, според Европейската агенция за околна среда. До средата на века се предвижда броят им в света да се увеличи от 1,6 милиарда днес до 5,6 милиарда.
Според прогнозите, до 2050 г. всички климатици в света ще консумират толкова електричество, колкото Китай в момента потребява за всички дейности, взети заедно.
Има ли алтернатива или компенсаторен механизъм?
Това са алтернативни решения за охлаждане на градовете: създаване на повече зелени площи, изолиране на сгради, прилагане на иновативни технологии при производство на климатични системи, по-добра информираност на обществеността как да остане хладно по време на топлинни вълни.
Прочети още
Тази статия е предназначена за собственици на малки семейни хотели и къщи за гости, които искат да осигурят комфорт и удовлетворение на своите посетители, като същевременно оптимизират разходите за климатизация. Тя е полезна и за тези, които тепърва планират изграждане или модернизация на своите обекти.
Прочети още >Мултисплит система е вид климатична система, която позволява едно външно тяло да бъде свързано с няколко вътрешни тела.
Прочети още >В последните години, освен продажба, монтаж и поддръжка на климатици, Climacity.BG развива дейност по продажба и монтаж на соларни панели, фотоволтаични системи.
Прочети още >Когато говорим за климатизация и топла вода, мисълта ни тръгва в различни посоки. Иновативният Мулти+ на Дайкин дава елегатно решение на двете задачи едновременно. При това ги обединява с една система.
Прочети още >